مکمل های چربی سوز

مکمل های آنتی اکسیدان طبیعی

عنصر اصلی در مکمل های چربی سوز که ادعا می کنند  سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و چربی بدن را از بین می برد، افدرین (یا افدرا) است. محرکی مشتق از گیاه چینی که اغلب با کافئین و آسپرین ترکیب میشود.

بدنسازان و ورزشکاران قدرتمند گاهی از چربی سوزها استفاده می کنند تا شدت و طول مدت تمرین را افزایش دهند، و به کاهش وزن ، ترموژنز (سوختن کالری) و سرعت متابولیسم کمک کنند. این مکمل ها یک اثر “سرعت مانند” را تولید می کنند که باعث می شود شما هوشیار، با انگیزه و اعتماد به نفس باشید. همچنین ضربان قلب و فشار خون تان را افزایش می دهند. هنگامی که افدرین و کافئین با هم ترکیب می شوند، به نظر می رسد که اثرات یکدیگر را افزایش دهند.

آسپرین بعضی اوقات نیز اضافه می شود برای اینکه فعالیت های دو محرک دیگر را طولانی کند. هیچ کس مکانسیم دقیق اش را نمی اند، اما تصور می شود  هنگامیکه چربی سوز مصرف می کنید،  به طور موقت سیستم عصبی را بیش از حد تحریک می کند و باعث افزایش تولید گرما (یا ترموژنز) و آزاد شدن چربی های ذخیره شده می شود. مطالعات نشان داده اند وقتی این مکمل ها  با محدویت کالری همراه باشند در حقیقت کاهش چربی را افزایش می دهند.اما این اثر در طول زمان کاهش می یابد. مشکل این است که آنها می توانند عوارض جانبی مضری را ایجاد کنند.

بیشتر بدانید: چای سبز و تاثیر آن کاهش وزن و چربی سوزی

عوارض مکمل های چربی سوز

تا 25 میلی گرم در یک دوز در داروهای سرد سالم است اما دوزهای بالاتر برای تولید اثر محرک مورد نیاز است. دوزهای لازم برای ایجاد اثر بخشی چربی بسیار بالا هستند و با عوارض جانبی زیادی را از جمله  افزایش ضربان قلب و نامنظم، افزایش فشار خون، بی خوابی، اضطراب، تهوع، تحریک پذیری، سرگیجه و سایر علائم از عصبی بودن و عواقب شدید از دوزهای بالا مانند حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ را ایجاد می کنند.

مصرف پماد افدرین، کافئین و آسپرین باعث افزایش احتمال عوارض جانبی حتی در دوزهای پایین می شود. در نتیجه، خطرات به مراتب بیشتر از مزایای بالقوه است. افدرین یک داروی اعتیاد آور است و من به شدت توصیه می کنم که از هر چربی سوز حاوی آن بخاطر خطرات بهداشتی خودداری کنید. این موضوع را هم باید بدانید که کمیته بین المللی المپیک استفاده از افدرین در مکمل ها را ممنوع کرده است. ورزش و تغذیه خوب، امن ترین روش برای سوزاندن چربی است.

مکمل های غذایی برای کاهش وزن

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد قرص‌ها یا مکمل‌های سوزانده چربی قادر به سوزاندن چربی به طور موثر هستند.

مکمل ها به طور معمول شامل موادی هستند که در مقادیر کم به تنهایی به شما آسیب نمی‌رسانند. برخی از این مواد حتی ثابت شده است که در سوزاندن چربی موثر هستند اما هنگامی که به صورت طبیعی مصرف می‌شوند.

اما نمی‌توانید به طور قطع بدانید که مقدار استفاده شده در مکمل چقدر است. حتی اگر بر روی بطری مقداری را مشخص کرده باشند، ممکن است میزانی که مصرف کننده اعلام کرده است غلط باشد. سخت است بدانیم که تولیدکننده چگونه مقدار کل را ارزیابی کرده است.

تولیدکنندگان همیشه تمام مواد موجود در برچسب را لیست نمی‌کنند. مقامات هم نیز موظف نیستند به طور کامل محصولات را بررسی کنند مگر اینکه شکایات یا عواقب پزشکی ناشی از استفاده از این مکمل‌ها وجود داشته باشد.

اگر شما به مواد موجود در مکمل حساسیت داشته باشید یا اگر مقدار زیادی از یک ماده مغذی خاص را مصرف کنید، می‌تواند منجر به فاجعه شود.

مکمل های چربی سوز

کاربرد و مصرف مکمل‌های غذایی

مکمل‌های غذایی به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. مواد معمول آنها شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر، کافئین، گیاهان دارویی و سایر گیاهان است.

بعضی از مکمل‌های محبوب ادعا می‌کنند که تغذیه را بهبود می‌بخشند، انرژی را افزایش می‌دهند، عضلات را ساختاریابی می‌کنند یا چربی را می سوزانند.

مکمل‌های غذایی دارو نیستند و برای درمان یا درمان بیماری ساخته نشده‌اند.

چگونه مکمل‌های غذایی تنظیم می‌شوند؟

شرکت‌های تولیدکننده مکمل‌ها مسئولیت ایمنی محصولات خود را دارند.

مکمل‌های غذایی نیاز به تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ندارند. اما اگر یک مکمل به عنوان ماده ای ناسالم شناخته شود، FDA هشدارهای لازم را برای او صادر می کند یا درخواست می دهد که از بازار خارج شود.

FDA همچنین می‌تواند اقداماتی را در برابر شرکت‌هایی که ادعاهای نادرستی برای فروش مکمل‌هایشان می‌کنند انجام دهد.

تفسیر ادعاهای کاهش وزن

سازندگان مکمل‌های غذایی به ندرت آزمایشات بالینی برای تولیدات خود انجام می‌دهند. این یکی از دلایلی است که ادله علمی کمی برای نشان دادن کارکرد مکمل‌های کاهش وزن وجود دارد.

به عنوان مثال، مکمل کتون تمشک به عنوان یک محصول کاهش وزن کلینیکی تأیید شده بازاریابی می‌شود. این ادعا توسط یک آزمایش بالینی حمایت می‌شود.

در آزمایشی، ۷۰ نفر فرد دارای چاقی در یک برنامه غذایی محدود و برنامه ورزشی قرار گرفتند. سپس به صورت تصادفی به گروهی که دارای کتون تمشک، کافئین، پرتقال تلخ، آویشن و عصاره ریشه سیر بودند و گروه کنترل که دارای محلول نیمه‌فعال بودند تقسیم شدند.

۴۵ نفری که آزمایش را تکمیل کردند، وزن خود را کاهش دادند:

– میانگین کاهش وزن در گروه مکمل ۴.۲ پوند (۱.۹ کیلوگرم) بود.

– میانگین کاهش وزن در گروه کنترل ۰.۹ پوند (۰.۴ کیلوگرم) بود.

اگرچه این نتایج جالب هستند، ولی اینکه آزمایش کوچک بوده و تنها هشت هفته طول کشیده است به این معنی است که نتایج نمی‌توانند به طور قابل اعتماد در مواقع واقعی تعمیم داده شوند. همچنین یک آزمایش کوتاه ممکن است عوارض جانبی را که فقط با استفاده بلندمدت آشکار می‌شوند، نشان ندهد.

علاوه بر این، آزمایش از مکملی استفاده کرد که از چندین ماده تشکیل می شود بنابراین، نمی‌توان گفت کدام ماده مسئول کاهش وزن است.

ذهنیت ایده‌آل این است که این نتایج اولیه در یک آزمایش با مدت زمان طولانی‌تر و شامل صدها شرکت‌کننده با نظارت دقیق بر عوارض جانبی آزمایش شوند. نتایج چنین آزمایشی امکان تصمیم‌گیری آگاهانه درباره ایمنی و کارآیی چنین محصولی را فراهم می‌کند.

تا زمانی که داده‌های آزمایشی این چنینی موجود نباشد، ادعاهای مربوط به مکمل‌های غذایی و کاهش وزن باید با احتیاط مورد بررسی قرار گیرند.

مطالب مرتبط: مکمل BCAAs چیست؟

آیا مکمل های چربی سوز ایمن هستند؟

یک محصول به دلیل طبیعی بودن ایمن محسوب نمی شود. اگرچه این مورد کم تر رخ می‌دهد، اما برخی از مکمل‌های غذایی با مشکلات جدی مانند آسیب کبدی مرتبط هستند.

مکمل‌ها ممکن است تأثیرات قوی داشته باشند. افدرا (ماهوانگ) یک گیاه دارویی است که برای کاهش وزن استفاده می‌شود. اکنون به دلیل ارتباط آن با عوارض نامطلوب مانند تغییرات خلقی، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، سکته مغزی، تشنج و حملات قلبی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ممنوع شده است.

بعضی از مکمل‌های کاهش وزن ممکن است شامل مواد مخفی مانند داروهای تجویزی باشند که آسیب‌زا هستند.

مکمل های چربی سوز

نتیجه گیری

این نکته را در نظر بگیرید که قبل از مصرف هرگونه مکمل چربی سوز، باید با پزشک خود صحبت کنید. این امر به ویژه در صورتی که مشکلات سلامتی داشته باشید، در حال مصرف داروهای تجویزی هستید یا در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارید، بسیار مهم است.

امیدوارم این مقاله به شما جهت را نشان داده باشد و بتوانید ببینید کجا اشتباه کرده اید. اگر نه، می توانید به خدمات یک فیزیولوژیست مراجعه کنید و برنامه تمرینی یا رژیم غذایی مناسب تان را دریافت نمایید.

منبع: The complete guide strength training، mayoclinic

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مکمل های آنتی اکسیدان
8 مکمل ضروری برای عضله سازی