چای سبز و تاثیر آن کاهش وزن و چربی سوزی

جای سبز و کاهش وزن
چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی هایی است که در سراسر جهان مصرف می شود.
ممکن است  روزتان را با یک فنجان شروع کنید یا بعد از یک وعده غذایی سیر کننده به آن نیاز داشته باشید تا معده خود را آرام کنید.
چای سبز مخصوصاً به دلیل فواید سلامتی مختلف مانند توانایی آن در محافظت در برابر سرطان، کمک به کاهش وزن و محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی محبوب است.
در حالی که دلایل مصرف شما ممکن است فقط به دلیل طعم آن باشد، بیایید بررسی کنیم که چرا چای سبز مهم است که به طور منظم در رژیم غذایی تان گنجانده شود.

 تاریخچه چای سبز

اولین چای سبز در قرن هفدهم از هند به ژاپن صادر شد. در طول فرآیند تولید، برگ‌های تازه چای سبز بلافاصله بخارپز می‌شوند تا محصول خشکی حاصل شود و از تخمیر جلوگیری شود.
این فرآیند به برگ‌ها اجازه می‌دهد تا هنگام خیساندن رنگ سبز ایجاد کنند. اما مهم‌تر از آن، تمام خواص سلامتی چای سبز را حفظ می‌کند.
وزن خشک و ترکیب شیمیایی چای سبز ۱۵-۲۰ درصد پروتئین، ۵-۷ درصد کربوهیدرات و ۵-۷ درصد عناصر کمیاب مانند کلسیم، منیزیم، کروم، منگنز، آهن، مس، روی، مولیبدن و سلنیوم است.
مهمتر از همه، پلی فنل ها ۳۰ درصد وزن خشک برگ های چای سبز را تشکیل می دهند.
پلی فنول ها عوامل کاهنده هستند. به عبارت دیگر، آنها دارای خواص آنتی اکسیدانی عمده اند.
آنتی اکسیدان های اصلی موجود در چای سبز کاتچین نام دارند.  کاتچین ها به محافظت در برابر برخی سرطان ها، کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی کمک می کنند. و برای درمان عوارض مختلف دستگاه گوارش، تنظیم سطح گلوکز خون و کاهش وزن بدن استفاده می شوند.
چای سبز و کاهش وزن
چای سبز همچنین حاوی غلظت بالایی از کافئین است. یک فنجان چای سبز حاوی ۲۴-۴۰ میلی گرم است.
کافئین به‌خاطر فواید انرژی‌زای آن در افراد فعال به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، و علاقه فزاینده‌ای به نقش عصاره‌های چای سبز بر متابولیسم چربی وجود دارد.
کافئین برای تحریک سیستم عصبی و افزایش ترشح اسیدهای چرب آزاد که برای انرژی در حال استراحت و در حین ورزش استفاده می شود، شناخته شده است.

تحقیقات مشاهده ای

با توجه به این اثرات مشاهده شده، مطالعات جدیدتری برای مشاهده اثرات مصرف عصاره چای سبز (GTE) و تأثیر آن بر متابولیسم چربی در حالت استراحت انجام شده است.
یک مطالعه نشان داد که مصرف سه دوز ۲۷۰ میلی گرم عضاره چای سیز + ۱۵۰ میلی گرم کافئین به طور قابل توجهی نرخ اکسیداسیون چربی را در مقایسه با مصرف کافئین یا دارونما طی ۲۴ ساعت افزایش می دهد.
افزایش ۲۰ درصدی در اکسیداسیون چربی حتی در GTE در مقایسه با کافئین مشاهده شد، بنابراین نشان می‌دهد که اکسیداسیون چربی مستقل از حضور کافئین افزایش می‌یابد.
به طور مشابه، مطالعه دیگری افزایش ۱۲ درصدی را در نرخ اکسیداسیون چربی ۲۴ ساعته با مصرف کاتچین (۶۶۲ میلی گرم کاتچین + ۲۷۰ میلی گرم کافئین) در مقایسه با دارونما نشان داد.
در حالی که بسیاری از مطالعات دیگر فراتر از اینها افزایش اکسیداسیون چربی را پس از مصرف چای سبز نشان داده اند.
دوز دقیق مورد نیاز برای داشتن بیشترین اثر اکسیداسیون چربی هنوز ناشناخته است.

رابطه دوز و چربی سوزی

همچنین اعتقاد بر این است که یک رابطه دوز وجود دارد که پس از سطوح معینی از مصرف GTE، اکسیداسیون چربی دیگر افزایش نمی‌یابد. مطالعات طولانی مدت نیز مزایای مصرف GTE را نشان داده است. مطالعه ای نشان داد که مصرف ۱۲ هفته کافئین در مردان و زنان چاق تایلندی باعث کاهش سطح بهره تنفسی ناشتا (RQ) و کمی افزایش مصرف انرژی شد.
برای کسانی از شما که با RQ آشنا نیستند، سطوح پایین تر نشان می دهد که چربی بیشتری برای انرژی می سوزانید، در حالی که سطوح بالاتر نشان دهنده تجزیه بیشتر کربوهیدرات است.

مزایای بلند مدت

بنابراین، چای سبز می تواند به افزایش آزادسازی چربی ها در هنگام استراحت کمک کند و ممکن است مصرف طولانی مدت آن برای متابولیسم مفید باشد. اما چگونه؟
قبل از بررسی مکانیسم‌های پیشنهادی چای سبز و تأثیر آن بر متابولیسم، باید دانست که بیشتر مطالعات روی حیوانات یا افراد انجام نمی‌شود. از این رو، مکانیسم ها همه حدس و گمان هستند زیرا مطالعه این فرآیند در مدل های انسانی بسیار دشوار است.
اعتقاد بر این است که چای سبز یا GTE با فعال کردن سیستم عصبی سمپاتیک مستقیماً بر روی سیستم عصبی تأثیر می گذارد، بنابراین لیپولیز (تجزیه چربی ها به اسیدهای چرب) و افزایش اکسیداسیون چربی (تجزیه اسیدهای چرب به انرژی قابل استفاده) را تحریک می کند.

مطالعات انسانی و حیوانی

علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف طولانی‌مدت می‌تواند بیان ژن متابولیسم چربی را تغییر دهد، زیرا چای سبز می‌تواند بیان آنزیم‌های مورد نیاز برای کمک به تجزیه چربی‌ها برای انرژی را افزایش دهد. به همین دلیل است که ادعاهای زیادی برای کمک به کاهش وزن چای سبز وجود دارد. اما آیا آنها حقیقت دارند؟
یک متاآنالیز نشان داد که کاتچین‌های موجود در چای سبز به کاهش وزن و حفظ وزن کمک می‌کنند، اما قومیت یک عامل تعیین‌کننده اصلی در اثربخشی است.
مطالعه دیگری دوز بالای GTE (۸۵۶.۸ میلی گرم) را در ۱۱۵ زن چاق بررسی کرد. پس از ۱۲ هفته، گروه درمان کاهش ۳ پوندی و بهبود کلسترول LDL را تجربه کردند.
مکانیسم احتمالی توانایی چای سبز برای تغییر بیان ژن در متابولیسم چربی نیز در جمعیت هایی که از یک بیماری متابولیک مانند دیابت نوع 2 رنج می برند، مورد توجه است.
دیابت نوع ۲ با التهاب و اختلالات متابولیک، یعنی مقاومت به انسولین مشخص می شود.
در مطالعات حیوانی، تجویز پلی فنول چای سبز باعث کاهش سطح گلوکز سرم در موش‌های دیابتی می‌شود. در آزمایشات انسانی، یک مطالعه که شامل ۶۳ بیمار دارای اضافه وزن یا چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ بود، نشان داد که پس از دو هفته مصرف ۴ فنجان چای سبز در روز یا ۲ فنجان در روز، وزن بدن، و فشار خون کاهش یافت. با این حال، هیچ تغییری در سطح گلوکز ناشتا مشاهده نشد.

چای سبز چربی سوز است

بنابراین، آیا چای سبز واقعا یک “چربی سوز” است؟
طبق تحقیقات، این سوال هنوز به شدت مورد بحث است. در حالی که کاهش وزن در بسیاری از آزمایشات انسانی مشاهده می شود.
توجه به این نکته مهم است که کنترل مصرف روزانه غذا یا مصرف انرژی بسیار دشوار است.
بسیاری از عوامل دیگر می توانند بر کاهش وزن در مطالعات مشاهده ای تأثیر بگذارند. علاوه بر این، میزان کاهش وزن مشاهده شده بسته به فردی که مطالعات مربوط به چای سبز و کاهش وزن را مطالعه می کند، می تواند قابل توجه یا ناچیز باشد.
با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، چای سبز فواید سلامتی بسیاری به جز فرمول جادویی برای آب کردن چربی دارد. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است.
آنتی اکسیدان ها به مبارزه با عوامل سرطان زا، کاهش التهاب و بهبود سلامت قلب کمک می کنند. چای سبز به دلیل داشتن مشخصات معدنی غنی، ایمنی را بهبود می بخشد.  چای سبز حتی تراکم مواد معدنی استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی را در افراد مسن افزایش نمی دهد.
به طور کلی، چای سبز یک نوشیدنی سالم و غنی از آنتی اکسیدان است که می تواند به اهداف مختلف سلامتی کمک کند.
در حالی که ممکن است هنگام مصرف چای سبز مقداری کاهش وزن را تجربه کنید.
توجه داشته باشید که با مصرف نوشیدنی غنی از ویتامین و مواد معدنی گام های بهتری در جهت بهبود سلامت خود بردارید.
برای تجویز برنامه تمرینی و تغذیه ورزشی می توانید از بخش خدمات یک فیزیولوژیست، برنامه متخص کاهش وزن دریافت کنید. و همچنین قبل از دریافت برنامه مشاوره رایگان دریافت کنید.
منبع:nasm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چند کیلوگرم می توانید در یک ماه وزن کم کنید
وقتی سریع وزن کم می کنید واقعاً چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟