تیپ بدنی اکتومورف : چگونه تمرین کند و غذا بخورد؟

تیپ بدنی اکتومورف

آیا بیشتر شبیه یک دونده ماراتن هستید تا یک شناگر؟ خودت را بلند و لاغر، بید یا مضحک توصیف می کنی؟ توده عضلانی برای شما سخت است؟ اگر به هر یک از این سؤالات «بله» گفتید، به احتمال زیاد تیپ بدنی اکتومورف دارید.

ویژگی های بدنی

مدل‌هایی که روی جلد و صفحات بیشتر مجلات مد پوشیده می‌شوند، معمولاً از نوع بدنی اکتومورف هستند. علاوه بر قد بلند، آن‌ها بدنی لاغر، اندام‌های بلند، مفاصل کوچک و استخوان‌های نازک دارند. بسیاری از آن‌ها سینه تخت دارند. با این حال، با وجود ظاهر لاغر، در واقع میزان چربی بدنشان ممکن است بالاتر از آنچه انتظار می‌رود باشد. اکتومورف‌ها مشکلی در افزایش حجم عضلات دارند زیرا میزان متابولیسم آن‌ها در مقایسه با سایر انواع بدن، بالاتر است. در دنیای تناسب اندام، به آن‌ها “سخت‌افزارهای سخت” می‌گویند. برخی از زنان مشهور اکتومورف عبارتند از: کیت ماس، ناتالی پورتمن، تیلور سویفت، کیت میدلتون و کامرون دیاز. برخی از مردان مشهور اکتومورف عبارتند از: متیو مک‌کانهی، بردلی کوپر و توبی مگوایر.

تغذیه و متابولیسم

اکتومورف‌ها دارای متابولیسم سریعی اند که هم به نفع و هم به ضررشان می‌باشد. متابولیسم سریع باعث می‌شود آن‌ها به راحتی لاغر شوند و به نظر می‌رسد که می‌توانند هر چیزی را بخورند و وزن نگیرند. با این حال، با پیر شدن، متابولیسم آن‌ها کاهش می‌یابد، اصلی‌ترین دلیل آن کاهش توده عضلانی است که می‌تواند منجر به افزایش نامناسب چربی بدن شود.

مطلب پیشنهادی:تیپ بدنی مزومورف: رژیم غذایی و تمرین مناسب آن

بهترین رژیم غذایی برای اکتومورف‌ها یک رژیم غذایی است که در آن مقدار بیشتری از کربوهیدرات و کالری مصرف شود. تقریباً 50 تا 60 درصد از کالری‌ها باید از کربوهیدرات، 25 درصد از پروتئین و 25 درصد از چربی تأمین شود.

نکات تکمیلی درباره تغذیه:

هر دو تا چهار ساعت یک بار غذا بخورید.
اگر می‌خواهید وزن یا عضله بدن افزایش دهید، حداقل ۵۰۰ کالری بیشتر مصرف کنید.
انتخاب غذاهای گرم به جای غذاهای سرد (بهتر برای گوارش).
کربوهیدرات‌های غنی از نشاسته شامل جو، برنج قهوه‌ای، کینوا، سیب‌زمینی شیرین و سیب‌زمینی بهترین هستند.
انتخاب خوب میوه‌ها شامل موز، مانگو، آناناس، پاپایا، آووکادو و هلو است.
انتخاب عالی سبزیجات شامل برکلی، کلم کلفت، کاهو بروکلی، لبو و هویج است، به ویژه آن‌ها را در روغن نارگیل یا کره گیاهی پخت کنید.
بین وعده‌ها از مغزها و دانه‌ها، و همچنین از مغزهای میوه‌ها استفاده کنید.
کلید موفقیت در تغذیه همچنان مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل، غنی از مواد مغذی است. اینکه شما اکتومورف هستید، به این معنی نیست که باید به عنوان یک بهانه همه چیز را از جمله خوراکی‌های ناسالم مصرف کنید.

تغذیه قبل و بعد از تمرین

حدود 30 تا 60 دقیقه قبل از تمرین، مطمئن شوید که یک کربوهیدراتی قابل هضم سریع و کمی پروتئین مثل میوه یا نان با کره بادام و مربا مصرف کنید. این مواد مغذی به شما کمک می‌کنند تا در طول تمرین انرژی داشته باشید. و از قدرت بدنی خود غافل نشوید و قبل و در طول تمرین هیدراته بمانید. اگر تمرین شما کمتر از 60 دقیقه طول بکشد، با آب هیدراته شوید. اگر بیشتر از 60 دقیقه طول بکشد، می‌توانید یک کربوهیدرات قابل هضم سریع (ژل، بلوک‌ها یا نوشیدنی) را اضافه کنید تا سطح انرژیتان بالا بماند.

ثیپ بدنی اکتومورف

وعده غذایی پس از تمرین باید 30 تا 60 دقیقه پس از تمرین مصرف شود. وعده غذایی پس از تمرین بهترین‌ترین شامل نسبت 3 به 1 یا 4 به 1 کربوهیدرات به پروتئین است تا به سرعت مخزن گلیکوژن شما را تکمیل کند و عضلات را ترمیم و سنتر کند. در زیر مثالی از یک وعده غذایی عالی پس از تمرین آورده شده است که از کتاب آشپزی صبحانه ما گرفته شده است.

اهداف تناسب اندام

اکتومورف‌ها در ساخت عضله و به وجود آوردن اندازه و شکل بدن به معایبی برخورد می‌کنند. هدف از ایجاد اندازه و شکل منحصر به فرد در یک بدن کوچک و لاغر، با برنامه‌ای متمرکز در حوزه تمرینات و تغذیه قابل دستیابی است. همه اکتومورف‌ها، بدون توجه به اینکه آیا هدف آن‌ها از تمرینات بدنسازی است یا رسیدن به بدنی سالم، لاغر و قوی است، از یک برنامه وزنه قوی و پایدار بهره‌مند می‌شوند.

کاردیو

اکتومورف‌ها تمایل دارند در فعالیت‌های ماندگاری برتری داشته باشند، بنابراین منطقی است که بسیاری از آن‌ها تمرینات کاردیو را بر تمرینات وزنه زدن ترجیح می‌دهند. راهی برای تحریک رشد عضله انجام حداقل مقدار کاردیوی مورد نیاز برای سلامتی عمومی است. سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه توصیه می‌شود.

تمرین با وزنه

برای ساخت عضله، افزایش قدرت و به وجود آوردن شکل بدن، یک برنامه ساده تمرین با وزنه با استفاده از وزنه‌های سنگین برای اکتومورف بسیار مهم است. تمرکز باید بر استفاده از وزنه‌های سنگین و انجام سه تا پنج ست تقریباً هشت تا دوازده بار برای هر گروه عضلانی باشد.

تیپ بدنی اکتومورف

تمرین هفتگی وزنه‌برداری برای اکتومورف:

روز ۱ – سینه/پشت بازو

پرس دمبل درازکش ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

فلای‌های دمبل صاف بر روی نیمکت ۳ ست ۱۲ تایی

تمرین سرشانه  ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

دیپ ۳ ست ۱۲ تایی

روز ۲ – پشت/جلوبازو

بارفیکس دست باز ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ بار

زیر بغل تک دست با دمبل رو نیمکت ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

جلوبازو با هالتر نشسته ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

جلوبازو با دمبل ایستاده ۳ ست ۱۲ تایی

روز ۳ – پاها/شانه‌ها

پرس پا ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

پشت پا با دستگاه ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

اسکوات با هالتر ۳ ست ۱۲ تایی

ددلیفت ۳ ست ۱۲ تایی

لانگز راه رفتن  ۳ ست ۱۲ بار (مجموعاً ۲۴ تایی)

پرس نظامی ۱۲، ۱۰، ۱۰، ۸ تایی

فلای‌های عقب دلتوئید ۳ ست ۱۲ تایی

نشر از جانب ۳ ست ۱۲ تایی

روز ۴ استراحت/کاردیو آرام و پایدار

روز ۵ – سوپرست تمرین کل بدن

لت از جلو سیمکش ۳ ست ۱۲ تایی با لت از پشت با سیمکش ۳ ست ۱۲ تایی

زیربغل پلاور ۳ ست ۱۲ تایی با جلوبازو دمیل ایستاده ۳ ست ۱۲ تایی

سرشانه ارنولدی ۳ست ۱۲ تایی با تمرین بالارفتن از پله ۳ ست ۱۲ تایی هر پا

روزهای ۶ و ۷ استراحت/کاردیو آرام و پایدار

توجه داشته باشید که در هنگام انجام تمرینات، تکنیک صحیح را رعایت کنید و وزنه‌های مناسب را انتخاب کنید. قبل از شروع هر برنامه تمرینی، بهتر است با یک مربی ورزشی مشورت کنید تا برنامه مناسبی برای شما تهیه شود و به تدریج در سطوح مقاومت برنامه تمرین خود را افزایش دهید.

منبع:Acefitness

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

انواع تیپ بدنی:کدام یک از اندومورف،مزومورف،اکتومورف هستید؟
شش راه ساده برای از بین بردن چربی شکم بر اساس شواهد علمی