عوارض کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع

چرا نباید برای کاهش وزن سریع عجله کرد؟

عوارض کاهش وزن سریع می تواند شانس موفقیت طولانی مدت شما را به خطر بیندازد. به همین دلیل است که روش آهسته و پیوسته برای کاهش وزن بهترین است. برای بسیاری از ما وزن می‌تواند کمی شبیه سرعت‌سنج یک ماشین مسابقه باشد که در چند لحظه بدون هیچ هشداری به سرعت شتاب می‌گیرد. اما افزایش وزن یک شبه اتفاق نمی افتد، حتی اگر گاهی اوقات چنین احساسی داشته باشید.

بدتر از همه، ما اغلب انتظار داریم که کاهش وزن به سرعت اتفاق بیفتد. ما بر این باوریم که به محض اینکه تصمیم را برای کاهش تنقلات بگیریم، وزن و چربی های اضافی به طور جادویی آب می شوند و اگر بعد از هفته اول شلوارمان همچنان به خوبی ست می شود، بی تاب می شویم. کالدیپ، مدیر مرکز باریاتریک مریلند می گوید: مردم تصمیم می گیرند که شروع به کاهش وزن کنند، و می خواهند چیزی را با اعداد واقعی و قابل توجه ببینند، بنابراین آنها به رژیم غذایی دیوانه وار ادامه می دهند.

اما واقعیت این است که این مشکل و نگرانی در یک روز ایجاد نشده و نباید در یک روز از بین برود. در حالی که همه ما دوست داریم کاهش وزن به اندازه تعویض روغن سریع باشد، دلایلی وجود دارد که روش آهسته و پیوسته بهتر، ایمن‌تر و موثرتر است.

چقدر سریع می توانید وزن کم کنید؟

رژیم‌های بدحال یا سریع که نتایج سریع را نوید می‌دهند، معمولاً چیزی نیستند که یک رژیم‌گیر معمولی می‌تواند طی ماه‌ها یا سال‌ها حفظ کند. متخصصان بر این باورند که 95 درصد از افرادی که رژیم غذایی می گیرند دوباره وزن پیدا می کنند.

اگر می‌خواهید از تأثیر وحشتناک رژیم یویو ناشی از به دست آوردن مجدد وزنی که کاهش داده‌اید (و شاید وزن بیشتری را جمع‌آوری کنید) اجتناب کنید، آرام کردن آن ایده خوبی است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، افرادی که با سرعتی حدود نیم تا یک کیلوگرم در هفته وزن شان را کاهش می دهند، در حفظ پیشرفت خود موفق تر از افرادی هستند که با سرعت بیشتری کاهش می دهند.

این ادعا توسط یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز منتشر شده در دسامبر ۲۰۲۰ در مجله تغذیه بریتانیا تأیید شده است،که نشان می دهد، حتی زمانی که میزان کاهش وزن مشابه بود، رژیم گیرندگانی که به تدریج وزن خود را کاهش دادند به سرعت درصد چربی بدن و توده چربی کاهش دادند.

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی گزارش داد وقتی کاهش وزن سریع اتفاق می افتد، احتمال کاهش وزن از طریق کاهش آب، عضله یا حتی توده استخوانی شما بسیار بیشتر است.

سخنان متخصصان در مورد عوارض کاهش وزن سریع

دکتر سینگ می گوید: «کاهش وزن خوب، از دست دادن چربی است. کاهش وزن بد، از دست دادن عضله است. به گفته کلینیک مایو، به دلایل زیادی می خواهید توده عضلانی خود را حفظ کنید، اما از نظر کاهش وزن، عضله با کمک به سوزاندن کالری بیشتر حتی در زمان استراحت، متابولیسم را افزایش می دهد.

سینگ اضافه می‌کند که احتمالاً باید یک ماه یا بیشتر از یک رژیم غذایی شدید پیروی کنید تا این مشکلات سلامتی تأثیرگذار باشند. او می گوید که اشکال شدید بی اشتهایی یا پرخوری عصبی است، اما اشکال خفیف تر احتمالاً بسیار شایع تر از آن چیزی است که مردم فکر می کنند.

چرا کاهش وزن سریع می تواند خطرناک باشد؟

به گفته کلینیک کلیولند، بسیاری از رژیم های غذایی مد روز با حذف غذاها یا گروه های غذایی کامل، یا محدود کردن شدید کالری، کاهش وزن سریع را وعده می دهند، اما با انجام این کار، منابع مهم تغذیه را نیز حذف می کنند.

از دست دادن بیش از یک کیلوگرم در هفته در طول چند هفته به عنوان کاهش وزن سریع در نظر گرفته می شود و به طور کلی نتیجه دریافت کالری بسیار کم است.

این عمل معمولاً توصیه نمی شود مگر اینکه تحت نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشید. سینگ می گوید: «این بستگی به وزن و سن شما دارد، اما افراد بین ۷۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم نباید در هر زمان معینی بیش از یک تا ۲.۵ گیلوگرم در هفته وزن کم کنند.

کاهش وزن سریع

به گزارش MedlinePlus، کاهش سریع وزن می تواند به بدن استرس وارد کند و پاسخ هورمونی شما را تغییر دهد. هورمون‌های گرسنگی لپتین و گرلین، که به ترتیب به بدن شما می‌گویند چه زمانی سیر و چه زمانی گرسنه هستید، می‌توانند با هم هماهنگ نباشند و شما را به خوردن بیشتر تمایل کند.

به گزارش MedlinePlus، برای مثال، کاهش وزن ۵ کیلوگرمی در هفته اول یک رژیم غذایی جدید، ممکن است موفقیت بزرگی به نظر برسد، اما کاهش وزن احتمالا کند می شود و حتی ممکن است پس از توقف یا آرام کردن رژیم، آن وزن را دوباره به دست آورید.

کاهش وزن سریع

متابولیسم شما نیز ممکن است از بین برود. با توجه به کلینیک کلیولند، بدن با کاهش سرعت کالری سوزی، میزان کالری دریافتی، در تلاش برای محافظت در برابر گرسنگی، خود را با کالری کمتری تنظیم می کند. بر اساس تحقیقات منتشر شده در ماه مه 2018 در مجله چاقی، این «انطباق متابولیک» نامیده می‌شود. انطباق متابولیک زمانی اتفاق می‌افتد که کالری بیشتری از آنچه دریافت می‌کنیدُ، بسوزانید.

هنگامی که به خوردن منظم برگردید، بدن شما نمی‌داند با کالری‌های اضافی چه کند، و در اینجاست که افزایش وزن دوباره شروع می‌شود. کاهش وزن سریع می تواند عوارض جانبی ناسالم دیگری نیز داشته باشد.

به گزارش MedlinePlus، علاوه بر از دست دادن توده عضلانی، آب و تراکم استخوان، می تواند مشکلاتی از جمله سنگ کیسه صفرا، نقرس، اسهال و حالت تهوع ایجاد کند.

سینگ می‌گوید کاهش وزن خیلی سریع ممکن است به ویژه برای افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، بیماری‌های کلیوی یا معده دارند خطرناک باشد. دکتر آنگاوا اضافه می‌کند که کاهش وزن سریع می‌تواند دوزهای مناسب داروها را تغییر دهد.

بنابراین اگر تغییرات بزرگی در ترازو مشاهده کردید، مهم است که برای تنظیم رژیم خود با پزشک همکاری نزدیک داشته باشید…

بهترین روش برای کاهش وزن تدریجی و پایدار

نزدیک شدن به کاهش وزن به روشی سنجیده می تواند به شما کمک کند از عوارض بالقوه سلامتی جلوگیری کنید. علاوه بر آن شانس موفقیت طولانی مدت در حفظ وزن سالم را افزایش می دهد.

اما بهترین راه برای انجام آن چیست؟ برخلاف رژیم‌های کوتاه مدت که تغییرات شدیدی ایجاد می‌کنند، کاهش وزن سالم شامل اعمال تغییراتی در سبک زندگی است که می‌توانید به آن پایبند باشید. آنگاوا می‌گوید: «بدون تغییرات پایدار در شیوه زندگی که می‌توانید برای طولانی‌مدت ادامه دهید، نمی‌توانید مزایای سلامتی کاهش وزن را ساده حفظ کنید.

سینگ می‌گوید ایجاد عادات سالم مانند خوردن یک رژیم غذایی مغذی، حرکت مکرر، مدیریت استرس و خواب خوب واقعاً می‌تواند در طول زمان نتیجه دهد.

او می‌گوید: این موارد اجزای اساسی تصویر کاهش وزن هستند. پس از رسیدن به وزن هدف، این عادت ها نباید از پنجره خارج شوند. ایده این است که با معرفی عاداتی که می‌توانید در درازمدت به آنها پایبند باشید، یک سبک زندگی سالم به عادت تبدیل می‌شود. این به شما کمک می‌کند تا وزنتان را بتوانید کاهش دهید.

سخن پایانی

بررسی سیستماتیک که در فوریه 2020 در Obesity Reviews منتشر شد، موفق ترین استراتژی ها را برای کاهش وزن و حفظ وزن مشخص کرد. اینها شامل تهیه غذاهای سالم در خانه، خوردن منظم صبحانه، خوردن سبزیجات بیشتر و غذاهای شیرین و چرب کمتر و افزایش فعالیت بدنی بود.

اگر نتایج را به سرعت مشاهده نکردید نگران نباشید – آنها خواهند آمد. سینگ می گوید: “مراقب بلندمدت باشید – از کاهش وزن کوتاه مدت چیزی به دست نمی آورید.”

او می‌گوید تلاش برای انجام کارهای خیلی سریع می‌تواند طاقت‌فرسا باشد و بسیاری از افراد وقتی چنین احساسی داشته باشند، کار را ترک می‌کنند. در عوض، سینگ می گوید تغییرات کوچک اما دائمی را به سمت هدف خود ایجاد کنید.

او می گوید: «شما می خواهید یک برنامه کاهش وزن طولانی و پایدار داشته باشید. “شما می‌خواهید قدم‌های کوچکی بردارید و از اهداف کوچکی که به آن‌ها می‌رسید لذت ببرید، و سپس هدف جدیدی تعیین کنید و به جلو بروید.”

برای تهیه برنامه تمرینی و رژیم غذایی با ورزش می توانید از طریق راه های ارتباطی و بخش خدمات با یک فیزیولوژیست در ارتباط باشید. وبرنامه کاملا شخصی سازی شده دریافت نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فعالیت ورزشی برای مبتدیان
سلولیت و راه های درمان آن چیست؟