سلولیت و راه های درمان آن چیست؟

سلولیت و راه های درمان آن

اگرچه سلولیت خطرناک یا دردناک نیست، اما بیشتر زنان از ظاهر آن خوششان نمی آید. اگر به دنبال سلولیت و راه های درمان آن می گردید، بدانید تنها نیستید. سلولیت ۸۰ تا ۹۰ درصد زنان پس از بلوغ را تحت تاثیر قرار می دهد و به دلیل توزیع چربی بدن و ساختار بافت همبند در زنان شایع تر از مردان است.

سلولیت یک بخش ژنتیکی دارد. اگر مادر یا سایر بستگان نزدیک شما به آن مبتلا شده باشند، شانس بیشتری برای ابتلا به آن دارید و با افزایش سن به دلیل تغییرات هورمونی بدتر می شود. علیرغم شایع بودن فوق العاده، بسیاری از زنان احساس می کنند که تنها کسانی هستند که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. اما از هر ده زن، ۹ نفر درجاتی از سلولیت دارند. سلولیت انواع مختلفی دارد. پوست پنیری شکل که اکثر خانم ها از آن متنفرند به دو شکل است و بهترین درمان برای هر نوع متفاوت است.

سلولیت چیست؟

ابتدا بیایید تعریف کنیم که سلولیت چیست. سلولیت اصطلاحی است که به پوست فرورفته روی ران، باسن، و شکم گفته می شود. اگر سلولیت دارید، پوست، معمولاً در اطراف باسن و ران‌هایتان، مانند پنیر یا پوست پرتقال به نظر می‌رسد. این برآمدگی بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند در مردان نیز رخ دهد. سلولیت در افرادی که اضافه وزن دارند، بیشتر دیده می شود. اما حتی افراد لاغر نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. به دو نوع سلولیت، سلولیت اولیه و ثانویه گفته می شود. بیایید به هر شکل و تفاوت آن نگاه کنیم.

سلولیت اولیه

سلولیت اولیه، همچنین به نام سلولیت نرم، شایع‌ترین نوع سلولیت است و معمولاً در پشت ران قرار می‌گیرد. این نوع شامل سلول‌های چربی بزرگ و تورم‌یافته است که از طریق باندهای الیافی فیبروز در پوستی که آن‌ها را در محل قرار می‌دهند، سوراخ شده و برون می‌آیند. زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد سلولیت اولیه اند، زیرا باندهای الیافی آن‌ها به گونه‌ای است که چربی می‌تواند به راحتی از طریق باندها نفوذ کرده و موجب ظهور سلولیت شود، در حالی که باندهای الیافی مردان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سلول‌های چربی را بهتر نگه دارند.

سلولیت و راه های درمان آن

بنابراین، زنان بیشتر مستعد تأثیر ترسناک “گودی” هستند. البته، این بدان معنا نیست که مردان نمی توانند سلولیت بگیرند، اما این خطر برای زنان بیشتر است. اگر سلولیت دارید و جوان هستید، به احتمال زیاد سلولیت اولیه است.

سلولیت ثانویه

سلولیت ثانویه یا پوست چسبیده به چربی نوع دیگری از سلولیت است که بر اثر لاغری یا پیری پوست ایجاد می‌شود. در صورتی که با کشیدن پوست به صورت شدید سلولیت ناپدید شود، این نوع سلولیت را سلولیت ثانویه می‌گویند. این نوع سلولیت در زنان بالای ۵۰ سال که کمتر کلاژن و الاستین برای حمایت از پوست خود تولید می‌کنند، رایج‌تر است.

اگر برای مدت زیادی در آفتاب بوده یا چندین بار وزن خود را کم و زیاد کرده باشید و پوست شما کشیده شده باشد و کلاژن و الاستین پوست شما آسیب دیده باشد، احتمال دارد سلولیت ثانویه داشته باشید. پس از سپری شدن دوران یائسگی، هورمون استروژن کاهش می‌یابد و این باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین و نازک شدن پوست می‌شود، بنابراین سلولیت بیشتر قابل مشاهده است.

درمان سلولیت ثانویه

هنگامی که بدانید کدام نوع را دارید، می خواهید بدانید که چگونه با آن رفتار کنید، درست است؟ درمان سلولیت ثانویه سخت تر است، زیرا باید ساختار حمایتی طبیعی پوست را بازسازی کنید، بنابراین شلی کمتری وجود دارد.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از کرم‌های رتینول می‌تواند تولید کلاژن را افزایش دهد و ممکن است از استفاده از کرم‌هایی که حاوی رتینول هستند فواید کمی داشته باشید، اما دیدن نتایج ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

درمان هایی که متخصصان پوست برای سلولیت ثانویه ارائه می دهند شامل گرم کردن لایه پوستی عمیق تر پوست برای تحریک کلاژن و کمک به سفت شدن پوست است.

انواع مختلفی از لیزر و همچنین انرژی فرکانس رادیویی می توانند این کار را انجام دهند. فرکانس رادیویی لایه های عمیق تر پوست را گرم می کند و به درم آسیب می رساند. این آسیب تولید کلاژن را تحریک می کند تا به بازسازی ساختار حمایتی پوست کمک کند.

یک لیزر درمانی به نام سلولاز نوارهای فیبری را که به سلولیت کمک می کنند درمان می کند. برای این روش، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند و از لیزر برای آزاد کردن نوارهای فیبری استفاده می کند که چربی را به سمت پایین فشار می دهد و باعث برآمدگی آن می شود. گرما همچنین تولید کلاژن را تحریک می کند. این مزایا معمولاً شش تا هشت ماه طول می کشد..

درمان سلولیت اولیه

درمان دیگری که فوایدی برای سلولیت اولیه دارد، سلفینا نام دارد. این رویکرد برای درمان سلولیت شامل وارد کردن یک سوزن برای از بین بردن نوارهای فیبری می شود. نتایج حاصل از این روش می تواند چندین سال باقی بماند. روش دیگری از یک دستگاه تیغه مخصوص برای شکستن نوارهای فیبری استفاده می کند، بنابراین سلولیت کمتر آشکار می شود.

سایر درمان های سلولیت

ورزش فواید کمی نیز دارد زیرا گردش لنفاوی را بهبود می بخشد، بنابراین نواحی دارای سلولیت کمتر متورم به نظر می رسند. ورزش برای سلولیت اولیه بهترین نتیجه را دارد. لیپوساکشن یک درمان موثر نیست زیرا نوارهای فیبری محکمی که روی چربی فشار می‌آورند و باعث برآمدگی آن می‌شوند را برطرف نمی‌کند.

همچنین برای سلولیت ثانویه که این مشکل با شلی پوست تشدید می شود، بی اثر است. به همین ترتیب، کاهش وزن تنها فواید کمی برای سلولیت خواهد داشت، زیرا باندها را برطرف نمی کند..

جمع بندی

سلولیت یک مشکل تقریباً جهانی برای زنان است. درمان‌هایی وجود دارند که می‌توانند ظاهر آن را تا حدی بهبود بخشند، اما مهم است که بدانید چه نوع درمان را برای اطمینان از دریافت درمان مناسب دارید. در نهایت، بهترین راه برای درمان سلولیت داشتن یک برنامه درمانی شخصی و ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای حفظ نتایج است.

منبع:cathe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

عوارض کاهش وزن سریع
رژیم غذایی و تمرینات کاهش وزن برای زنان