چیزی که زنان باید در مورد ورزش و سندرم تخمدان پلی کیستیک بدانند

ورزش و سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که 26 درصد از زنان 15 تا 44 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک زمانی رخ می دهد که هورمون های شما به دلیل رشد کیست های کوچک روی تخمدان ها تعادل نداشته باشند. اغلب منجر به انواع علائم ناراحت کننده می شود.

هیچ درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما دانستن اینکه به این بیماری مبتلا هستید بسیار مهم است. ایجاد تغییرات مثبت در شیوه زندگی می تواند به مدیریت سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

نقش ورزش

ورزش منظم مزایای باورنکردنی دارد که فراتر از کاهش وزن برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

کاهش وزن یک استراتژی درمانی مهم است زیرا عملاً هر پارامتر سندرم تخمدان پلی کیستیک را بهبود می بخشد. از آنجایی که ورزش کالری می سوزاند، می تواند ابزار مفیدی برای کمک به کنترل وزن باشد.

اگرچه سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند کاهش وزن را دشوار کند، از دست دادن حتی کوچکترین وزن، حدود پنج تا ده درصد، می تواند به طور قابل توجهی بر علائم شما تأثیر بگذارد.

افزایش وزن برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک غیر معمول نیست. تقریباً 50 تا 60 درصد زنان مبتلا به این سندرم دارای اضافه وزن یا چاق هستند در حالی که 30 درصد از زنان در جمعیت عمومی.

ورزش منظم می تواند برای افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​مفید باشد و یک استراتژی موثر برای بهبود خلق و خو است.

مطالب بیشتر: ورزش برای سندرم تخمدان پلی کیستیک

عدم تعادل هورمونی در سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک منجر به غلظت بالاتر استروژن در بدن می شود که باعث می شود چربی در مکان های سرسخت بچسبد.

افزایش وزن همچنین با افزایش خطر مقاومت به انسولین مرتبط است زیرا چربی اضافی بدن باعث می شود بدن انسولین بیشتری تولید کند.

مقاومت به انسولین تا 70 درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را تحت تاثیر قرار می دهد و در مرکز بسیاری از علائم  سندرم تخمدان پلی کیستیک قرار دارد.

ورزش و سندرم تخمدان پلی کیستیک

انسولین اضافی در جریان خون می تواند بر تخمدان ها نیز تأثیر بگذارد زیرا می تواند باعث افزایش تولید هورمون مردانه تستوسترون شود. این می تواند منجر به سایر علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک ، مانند موهای زائد صورت و بدن، پوست چرب و آکنه شود.

خبر خوب این است که هر گونه ورزش می تواند عملکرد انسولین را در بدن بهبود بخشد.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر در معرض کلسترول و تری گلیسیرید بالا، فشار خون بالا و ابتلا به تصلب شرایین هستند که می تواند احتمال بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد.

تمرینات هوازی منظم عضله قلب را تقویت می کند و خطر ابتلا به این عوارض را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

ورزش می تواند به افزایش سطح کلسترول «خوب» HDL شما کمک کند.

بی نظمی های پریود، از جمله پریودهای نادر و کاملاً غایب، نیز از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.

چرخه قاعدگی غیر طبیعی نشان می دهد که بدن به طور منظم تخمک گذاری نمی کند، که اغلب می تواند منجر به مشکلات باروری شود.

اولویت دادن به ورزش ممکن است از تخمک گذاری منظم حمایت کند. در ارزیابی تأثیر ورزش و سندرم تخمدان پلی کیستیک ، محققان دریافتند که ورزش با شدت متوسط ​​تخمک گذاری را بهبود می بخشد و بهبودها به نوع ورزش، دفعات یا طول جلسه تمرین بستگی ندارد.

زندگی با علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند از نظر احساسی عوارض خود را به همراه داشته باشد. به طور فزاینده ای، تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به این بیماری بیشتر در معرض علائم افسردگی هستند.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی و تمرینات کاهش وزن برای زنان

نقش ورزش یوگا در سندرم تخمدان پلی کیستیک

هنگامی که ورزش می کنید، بدن شما اندورفین ترشح می کند که هورمون هایی هستند که احساس سلامتی را تقویت می کنند. این می تواند به مدیریت استرس و کاهش برخی از علائم افسردگی کمک کند.

یوگا مزایای زیادی برای زنان مبتلا به PCOS ارائه می دهد. شواهد اخیر نشان می دهد که یوگا ممکن است اضطراب، تخمک گذاری، هورمون ها و پارامترهای متابولیک را بهبود بخشد که همگی برای کنترل PCOS بسیار مهم هستند.

فراتر از این، به نظر می رسد یوگا نیز تأثیر مطلوبی بر سطح کلسترول و انسولین در زنان مبتلا به PCOS دارد. مشخص شد که یوگا در بهبود مقاومت به انسولین، گلوکز و مقادیر لیپید در دختران نوجوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثرتر از فعالیت بدنی معمولی است.

ورزش و سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر در حال حاضر خیلی فعال نیستید، همه این صحبت ها در مورد ورزش منظم ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد. اما خبر خوب این است که برای به دست آوردن نتیجه، نیازی به تمرین روتین نظامی به سبک تناسب اندام ندارید.

هر ورزش بهتر از هیچ است، حتی یک پیاده روی سریع ده دقیقه ای می تواند حس کلی سلامتی شما را بهبود بخشد. یک راه ساده دیگر برای افزایش سطح فعالیت خود این است که بیشتر در زندگی روزمره خود حرکت کنید.

ایجاد تحرک در روز شما یک راه موثر برای سالم نگه داشتن بدن و ذهن با سندرم تخمدان پلی کیستیک است. در حالی که ورزش سندرم تخمدان پلی کیستیک را برطرف نمی کند، اما می تواند تا حدودی علائم آن را تسکین دهد.

یک پزشک متخصص در زمینه زنان می تواند سندرم تخمدان پلی کیستیک را تشخیص دهد و به شما در کنترل علائم کمک کند.

امیدوارم این مقاله به شما جهت را نشان داده باشد و بتوانید ببینید کجا اشتباه کرده اید. اگر نه، می توانید به خدمات یک فیزیولوژیست مراجعه کنید و برنامه تمرینی یا رژیم غذایی مناسب تان را دریافت نمایید.

منبع: wth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نحوه بهینه سازی مصرف کافئین و زمان کاهش چربی
بهترین تمرین کاردیو برای کاهش چربی