وقتی سریع وزن کم می کنید واقعاً چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

عوارض کاهش سریع

اگر هدف شما کاهش وزن است، ممکن است از دیدن اعداد روی ترازوتان هیجان زده شوید. اما چیزی به نام کاهش وزن خیلی سریع وجود دارد و می تواند منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی شود.

 دکترگری فاستر می گوید: «طبق گفته مؤسسه ملی سلامت و کارشناسان کاهش وزن، کاهش ۱ تا ۲ پوند در هفته سالم ترین و پایدارترین سرعت کاهش وزن است.  علاوه بر این، فاستر می‌گوید: «وقتی در مورد نرخ سریع کاهش وزن بحث می‌کنیم، به کاهش وزن بعد از یک تا دو هفته اول روند اشاره می‌کنیم. در ابتدای روند کاهش وزن، به دلیل از دست دادن وزن آب و واکنش بدن شما به یک برنامه جدید، می توان میزان کاهش وزن بیشتری را انتظار داشت. بنابراین، اگر خیلی سریع وزن کم کنید چه اتفاقی می افتد؟ در اینجا عوارض رایج وجود دارد

۱. ممکن است احساس سرگیجه و خستگی کنید

اولین مورد در لیست اتفاقاتی که هنگام لاغری خیلی سریع رخ می دهد: احساس ضعف است.فاستر می‌گوید: «اگر کاهش وزن سریع را در نتیجه رژیم غذایی ناکافی تجربه می کنید، تحقیقات نشان داده است که برخی از علائم بدنی ممکن است شامل سرگیجه هنگام ایستادن باشد. در واقع، طبق کلینیک کلیولند، دریافت نکردن مواد مغذی کافی مانند چربی، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی  می‌تواند عملکرد بدن را دشوار کند و منجر به خستگی و سرگیجه شود. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند بیش از ۵۰۰ کالری در روز از رژیم غذایی تان حذف نکنید و بر خوردن انواع غذاهای مغذی کامل تمرکز کنید.

۲. ممکن است از ناحیه معده احساس ناراحتی کنید.

اگر هنگام کاهش وزن حالت تهوع داشته باشید، این می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. طبق گفته کلینیک مایو، سرگیجه ناشی از کاهش سریع وزن می تواند منجر به حالت تهوع شود. طبق کلینیک کلیولند، کمبودهای تغذیه ای مرتبط با رژیم غذایی بسیار محدود نیز می تواند باعث ناراحتی معده و سایر مشکلات گوارشی مانند یبوست شود. در مواقع دیگر، حالت تهوع نشانه ای دیگر از عوارض جانبی کاهش وزن سریع است.

۳. ممکن است سنگ کیسه صفرا داشته باشید

با توجه به این نکته، اگر خیلی سریع وزن کم می کنید، یکی دیگر از عوارض جانبی می تواند سنگ کیسه صفرا باشد. بر اساس موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK)، سنگ های صفراوی رسوبات کوچک و سفت کلسترول یا بیلی روبین اند که در کیسه صفرا ایجاد می شوند. وقتی خیلی سریع وزن کم می کنید، کبد شما می تواند کلسترول اضافی ترشح کند و کیسه صفرا ممکن است خود را خالی نکند. در مجموع، این می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار دهد.
این رسوبات می توانند علائمی مانند:
  • درد در شکم شما
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • تب لرز
  • زردی
  • ادرار چای رنگ
  • و مدفوع روشن

۴. ممکن است ریزش مو داشته باشید.

یکی از خطرات وزن کم کردن سریع ریزش مو است. دلیلش این است وقتی کالری قابل توجهی را کاهش می دهید یا کل گروه های غذایی را از رژیم غذایی خود حذف می کنید، مواد مغذی ضروری را که به عملکرد بدن شما کمک می کند، از دست می دهید. نتیجه: عوارض جانبی مانند ریزش مو.

عوارض کاهش وزن سریع

۵. ممکن است عضله را از دست بدهید

به گفته مایو کلینیک، عضلات شما منبع مهمی از قدرت هستند و مسئول کالری سوزی قابل توجهی اند. طبق کلینیک کلیولند، وقتی با سرعت توصیه شده توسط متخصصان ۱ تا ۲ پوند در هفته وزن کم می‌کنید، این به شما کمک می‌کند تا به جای عضله‌سازی، چربی‌ها را از دست بدهید. اما کاهش وزن خیلی سریع معمولاً به معنای از دست دادن عضله (و اثرات کالری سوزی آن) است. از این عارضه جانبی کاهش وزن سریع با کاهش تدریجی وزن و حفظ یک برنامه ورزشی اجتناب کنید.

۶. متابولیسم شما کند می شود.

 وقتی خیلی سریع وزن کم می کنید، متابولیسم شما برای حفظ انرژی و جلوگیری از گرسنگی به حالت زنده ماندن تغییر می کند. این بدان معناست که شما کالری را با سرعت کمتری می سوزانید. اگر دوباره شروع به خوردن رژیم غذایی معمولی تان کنید، این می تواند شوکی برای سیستم بدنی تان باشد – زیرا متابولیسم شما دیگر به پردازش آن مقدار کالری عادت ندارد، به راحتی می توانید هر وزنی را که از دست داده اید دوباره به دست آورید.

۷. تراکم استخوان شما ممکن است کاهش یابد

یکی دیگر از علائم لاغری خیلی سریع این است که استخوان های شما ممکن است ضعیف شوند. هنگامی که شما مواد مغذی کافی دریافت نمی کنید، سیستم های بدن شما قادر به عملکرد خوب نیستند – و این شامل اسکلت شما نیز می شود. در واقع، بر اساس تحقیقات اکتبر ۲۰۱۵  در غدد درون ریز، دیابت و چاقی، کاهش وزن سریع با تراکم مواد معدنی استخوان پایین و سلامت ضعیف استخوان مرتبط است. باز هم، بهترین راه برای حفظ سلامت استخوان کاهش وزن با سرعت کمتر و ثابت‌تر است.

۸. ممکن است در تمرکز مشکل داشته باشید.

عوارض جانبی لاغری سریع فقط جسمی نیستند. بنابراین اگر خیلی سریع وزن کم کنید، چه اتفاقی برای مغزتان می‌افتد؟
مطالعات نشان می دهد که علائم اضافی کاهش وزن سریع می تواند شامل کاهش تمرکز و خستگی باشد. یکی از عوارض جانبی کاهش وزن خیلی سریع این است که شما مواد مغذی کافی برای حفظ سطح انرژی خود را ندارید، که مانع از توانایی شما برای تفکر واضح می شود.

۹. ممکن است رژیم غذایی خود را ترک کنید

کاهش وزن خیلی سریع می تواند نشانه ای باشد که شما مقدار زیادی از مواد مغذی را حذف کرده اید یا از یک برنامه رژیم غذایی شدید پیروی می کنید. وقتی کالری دریافتی خود را به شدت محدود می کنید، تغییرات هورمونی را تجربه می کنید که اشتها  را افزایش می دهد این روش بدن شما برای جلوگیری از گرسنگی است. در نتیجه، سخت است و توصیه نمی شود به یک رژیم غذایی محدود پایبند باشید. فاستر می گوید: «هرچه تغییر رفتار چشمگیرتر یا شدیدتر باشد، احتمال پایداری آن کمتر است. روند کاهش وزن شما نباید احساس تنبیه داشته باشد، بلکه باید کاری باشد که برای خودتان انجام می دهید، نه علیه خودتان.

به جای آن چه باید کرد

به جای رژیم غذایی که وعده لاغری سریع را می دهد، سعی کنید حدود ۵۰۰ کالری از رژیم غذایی روزانه تان کم کنید، که به شما کمک می کند حدود یک پوند در هفته وزن کم کنید. شما همچنین می توانید کالری کمتری را کاهش دهید – مثلاً حدود ۲۵۰ – و بقیه را از طریق ورزش های کاهش وزن بسوزانید. به یاد داشته باشید: هدف نهایی از کاهش وزن کمک به سلامتی شماست. برای رسیدن به آن هدف، رویکردی آهسته و پیوسته داشته باشید و از هرگونه عوارض جانبی بالقوه خطرناک اجتناب کنید.
منبع: livestrong

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چای سبز و تاثیر آن کاهش وزن و چربی سوزی
تعادل هورمونی برای کاهش وزن: واقعیت یا تخیل؟