هیدروکسی کات و 6 مورد از عوارض جانبی آن

هیدروکسی کات و 6 مورد از عوارض جانبی آن

در این مقاله می خواهیم در مورد هیدروکسی کات و 6 مورد از عوارض جانبی آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما بگذاریم. هیدروکسی کات، مجموعه ای محبوب از مکمل های کاهش وزن اند. سازمان غذا و دارو آمریکا 23 آسیب را که مصرف کنندگان هیدروکسی کات دریافت کرده بودند، گزارش کرده است. محصولات هیدروکسی کات به خاطر کمک به کاهش وزن، چربی سوزی و افزایش انرژی در بازار محبوب شدند.

گزارشات و مطالعات پزشکی نشان می دهد که مصرف هیدروکسی کت می تواند به عوارضی مانند تحریک عصبی، اضطراب، عصبانیت، مشکلات خواب، تپش قلب، افزایش فشار خون، مشکلات گوارشی مانند دل درد، اسهال و استفراغ، افزایش ترشحات دهانی، عارضه کبدی و کلیه، و افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی و سایر مشکلات قلبی مرتبط باشد.

همچنین، برخی از مواد موجود در هیدروکسی کات ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته و عوارض جانبی جدی را به همراه داشته باشند.

تاریخچه محصولات هیدروکسی کات

این محصولات در سال 2002 وارد بازار شدند و ترکیبات اولیه آن شامل افدرای که یک عصاره گیاهی شناخته می شود بود. این عصاره گیاهی خاصیت افزایش انرژی بدن را دارد. برخی از انواع عصاره افدرای توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2004 ممنوع شدند و مکمل ها بازترکیب شدند.

در سال 2009، FDA هشداری به مصرف کنندگان در مورد تمامی مکمل های هیدروکسی کات صادر کرد و شرکت به طور داوطلبانه محصولات خود را بازخوانی کرد. این سازمان به 23 مورد مشکلات مربوط به کبد مرتبط با استفاده از هیدروکسی کات اشاره کرد. این شامل زردی، ادرار قهوه ای، خستگی، درد شکم، تهوع و استفراغ بود. سازمان گفت که اگرچه حوادث ناخواسته کمی هستند، اما هنوز هم دلیل نگرانی خواهند بود.

محصولات هیدروکسی کات بعدها با ترکیبات مختلف، از جمله گیاهان، به بازار بازگشتند. در حال حاضر، ترکیبات فعلی ایمن تلقی می شوند، اما هیدروکسی کات همچنان به چند مشکلات سلامتی مرتبط است.

هیدروکسی کات تعدادی از مواد موجود در ترکیبات اولیه خود که علائم نگرانی را به وجود می آوردند به ویژه افدرای را به طور کامل یا به طور قابل توجهی کاهش داده است. با این حال، از سال 2009 به بعد، تعدادی از موارد گزارش شده از شکست کبدی و سایر مشکلات را که محققان با هیدروکسی کات در ارتباط می دانند، وجود دارد.

هیدروکسی کات و 6 مورد از عوارض جانبی آن

هیدروکسی کات و آسیب کبدی

علائم آسیب کبدی شامل زردی و افزایش آنزیم های کبدی ست. زردی ممکن است از طریق زرد شدن پوست یا سفیدی چشم ها و ادرار قهوه ای قابل تشخیص باشد. افزایش آنزیم های کبدی نشان دهنده آسیب احتقانی کبد است. سایر علائم آسیب کبدی شامل خارش، خستگی و ضعف ناخوشایند می شود. علائم گوارشی آسیب کبدی عبارتند از کاهش اشتها و مشکلات معده و شکم (مانند درد، تهوع، استفراغ و مدفوع رنگی).

FDA گزارش هایی از آسیب کبدی بسیار شدید دریافت کرده که بیماران نیاز به پیوند کبد داشتند. برخی از بیماران کبدی پس از اینکه مصرف هیدروکسی کات را قطع کردند بهتر شدند.

مطلب مرتبط: وقتی سریع وزن کم می کنید واقعاً چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

هیدروکسی کات و تشنج

یکی دیگر از مشکلات بهداشتی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا گزارش شده بود این بود که مصرف کنندگان هیدروکسی کات تشنج داشتند. این اتفاق در اثر فعالیت الکتریکی ناگهانی و غیر طبیعی در مغز رخ می دهد. تشنج به دو گروه اصلی تقسیم می شود: تشنج های کانونی یا جزئی که در یک قسمت مغز اتفاق می افتد و تشنجات عمومی که منجر به فعالیت غیرطبیعی در هر دو طرف مغز می شود.

 هیدروکسی کات و مشکلات قلب و عروق

مشکلات قلبی عروقی توسط افرادی که هیدروکسی کات مصرف می کنند، از ضایعات قلب نامنظم تا حمله قلبی، به FDA گزارش شده است. ضربان قلب نامنظم ناشی از فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در قلب است که می تواند ضربان قلب را خیلی سریع یا خیلی کند کند. حملات قلبی منجر به اختلال مصرف خون در قلب شده و در نهایت سبب مرگ برخی از سلول های قلب می شود.

 هیدروکسی کات و ورابدومیلیز

یکی دیگر از مشکلاتی که با مصرف این محصولات توسط FDA گزارش شده، ورابدومیلیز است. رابدومیولیز نوعی آسیب عضلانی است که میوگلوبین به جریان خون منتقل می شود. میوگلوبین می تواند مشکلات جدی دیگری مانند آسیب کلیه ایجاد کند.

هیدروکسی کات و کولیت ایسکمیک

یک مورد گزارش از سال 2011 نشان داد که علت ابتلای فرد به کولیت ایسکمیک هیدروکسی کات است. این بیماری هنگامی رخ می دهد که جریان خون به کولون کاهش می یابد زیرا شرایین شما بسته شده یا بلاک شده اند. محققان فرضیه ای را مطرح کردند که سطوح بالای کافئین یا شاید یکی از گیاهان موجود در هیدروکسی کات می توانست مشکل را ایجاد کند.

بیشتر بدانید: عوارض کاهش وزن سریع

هیدروکسی کات و مسمومیت کافئین

محصولات هیدروکسی کات در مورد مقدار کافئینی که دارند متفاوت هستند. برخی از محصولات آن هیچ کافئینی ندارند. فرمول هایی با دوزهای بالا، مانند هیدروکسی کات پیشرفته برای زنان، حاوی مقدار کافئینی بوده که معادل سه فنجان قهوه، یعنی حدود 400 میلی گرم است. بیشتر مردم نباید بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند. مسمومیت کافئین می تواند علائمی مانند دشواری در تنفس و عصبانیت، یا حتی ضربان قلب نامنظم ایجاد کند.

همچنین، در یک مطالعه موردی از سال 2013، کافئین موجود در هیدروکسی کات به عنوان یک علت ممکن در رابدومیولیزیس تحت فشاری سه سرباز آمریکایی مورد اشاره قرار گرفت. پارگی عضلانی اسکلتی که باعث آزاد شدن مایع به سیستم گردش خون می شود، رابدومیولیزیس تحت فشاری را ایجاد می کند که می تواند منجر به مشکلات متابولیکی، خونی و کبدی شود.

هیدروکسی کات و 6 مورد از عوارض جانبی آن

هیدروکسی کات و کولیت زخمی

هیدروکسی کات به عنوان یک عامل مشارکت کننده در برخی از موارد کولیت زخمی نیز مطرح شده است. همچنین، محققان روانپزشکی در استرالیا و نیوزیلند هیدروکسی کات را به عنوان عاملی که باعث بروز حملات پنیک شود، بررسی می کنند.

جمع بندی

اگر با مشکل اضافه وزن مواجه هستید، احتمالاً احساس ناامیدی می‌کنید. آسان است که بخواهید یک محصول لاغری مانند هیدروکسی کات را امتحان کنید که پس از چند بار بازترکیب شدن، به نظر می‌رسد کمی ایمن‌تر شده است. اما چرا با یک عوارض جانبی احتمالی و یا خطر ایجاد شرایط خطرناکی که حتی نمی‌دانید دارید ریسک می کنید؟ هدف از لاغری بهبود سلامت است، نه ایجاد خطر برای آن.

اگر می‌خواهید لاغری پایداری داشته باشید، تعداد کالری‌هایی که مصرف می‌کنید را کاهش دهید تا کمتر از تعداد کالری‌هایی که مصرف می‌کنید باشد.

بله، لاغر شدن نیازمند صبر است. اما خود را فریب ندهید و فکر نکنید که محصولات مانند هیدروکسی کات پیشرفت شما را تسریع می‌کنند یا یک معجزه لاغری را در یک شب به وقوع می‌پیوندند.

منبع :  Livestrong

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همه حقایق در مورد گلوتامین
تمرین تاباتا برای زنان